zapisz
polecamy

Kosmos

Kosmos

premierowe odcinki w każdą niedzielę godz. 22:00 National Geographic ChannelKosmos ma nieoceniony wpływ na nasze życie. Promieniowanie Słońca, które jest najbliższą nam gwiazdą, kształtuje naszą przyrodę. Bez niego nie byłoby życia na Ziemi, nie byłoby nas.

Najbardziej wyraźny wpływ układu planet na codzienne życie można zauważyć na przykładzie Księżyca i jego oddziaływania na grawitację. Na skutek jego przyciągania odkształca się powierzchnia Ziemi, a tym samym deformuje otoczka wodna naszej planety, powodując przypływy i odpływy. Wpływ Księżyca odczuwamy też przez zmiany wilgotności, ciśnienia atmosferycznego czy temperatury, co z kolei poważnie oddziałuje na szybkość wszelkich procesów biochemicznych. Nowy 13-odcinkowy serial pt. "Kosmos", którego premiera odbędzie się już w niedzielę 16 marca, o godz. 22:00 na National Geographic Channel, przeniesie widzów w nowe zakątki wszechświata i pokaże jak bardzo wpływa on na nasze życie. Program zaprezentuje szerszą wizję naszej obecności w kosmosie, zapozna z historią poszukiwań, badań i rozwoju nauki.

"Kosmos" to nowe techniki narracji naukowej, które pokażą majestat wszechświata i w nowy sposób zaprezentują najbardziej znane elementy z legendarnego oryginalnego cyklu Carla Sagana "Cosmos: A Personal Voyage", w tym Kosmiczny Kalendarz i Statek Wyobraźni. Seria została stworzona przez producentkę i scenarzystkę Ann Druyan oraz Setha MacFarlane'a producenta popularnej animacji "Family Guy: Głowa rodziny" i filmu "Ted". Została zainspirowana "Kosmosem: Prywatną podróżą", kultową produkcją amerykańskiego astronoma i popularyzatora nauki Carla Sagana, którą obejrzało ponad 750 milionów widzów na całym świecie.

Gospodarzem nowej serii będzie słynny astrofizyk i pisarz Neil deGrasse Tyson (autor takich pozycji jak "Death By Black Hole" oraz "Space Chronicles: Facing the Ultimate Frontier". W programie posłuchamy opowieści o tym, jak człowiek odkrywał prawa natury i odnajdywał swoje współrzędne w czasie i przestrzeni. Seria ożywi nieopowiedziane wcześniej historie o heroicznym dążeniu do zdobycia wiedzy. Koncepcje naukowe, które zaważyły na współczesnym postrzeganiu wszechświata, zostaną przełożone na prosty język, dzięki czemu zarówno mali, jak i dorośli widzowie znajdą w nim coś dla siebie. Młodsi widzowie poznają podstawy nauk astronomicznych, historię najważniejszych odkryć i takie - kluczowe w dziejach tej nauki - postaci, jak Mikołaj Kopernik czy Giordano Bruno. Dorośli usystematyzują i wzbogacą swoją dotychczasową wiedzę o wszechświecie.

W pierwszym odcinku "Kosmosu" przyjrzymy się pojęciu czasu, dzięki któremu jesteśmy w stanie zorganizować nasze życie w określonym porządku. W programie zostaną postawione pytania o to, czym właściwie jest czas i ile iluzji czy złudzenia, a ile rzeczywistości jest w naszym odczuwaniu jego upływu. Oczekujcie zaskoczeń. Po tym odcinku już nigdy nie spojrzycie na swoje zegarki w ten sam sposób. W kolejnych dwóch częściach przyjrzymy się zmianom, jakie przechodzimy my i wszystko, co nas otacza. Statek Wyobraźni zabierze nas na obiegający Słońce Obłok Oorta, gdzie czekają tryliony komet.

KOSMOS został wyprodukowany przez Cosmos Studios z siedzibą w Ithaca, w Stanie Nowy Jork oraz przez Fuzzy Door Productions. Autorami scenariusza są Ann Druyan i Steven Soter. Druyan, Seth MacFarlane, prezes Cosmos Studios Mitchell Cannold oraz Brannon Braga (seriale "Star Trek", "24 godziny") występują jako producenci wykonawczy. Braga reżyseruje serial wraz z Billim Popem ("Spider-Man 2", "Spider-Man 3", "Matrix") oraz z samą Druyan.

National Geographic Channel znajdziesz na 28 kanale Orange TV. Chcesz zobaczyć ten program a nie masz Orange TV? Zamów Orange TV w ramach pakietu usług FunPack HD i oglądaj co chcesz!